ΝΑΚΟΥ ΕΥΦΡΟΣΥΝΗ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΛΟΓΟΣ 2014-15

Ευφροσύνη Νάκου
Εκπαιδευτικός Υπουργείο Πολιτισμού Παιδείας
και Θρησκευμάτων
email: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Περίληψη
Πρόκειται για θέμα project: «Συναισθηματική Αγωγή», που διεξήχθει στα πλαίσια του ωρολογιου προγράμματος του Σχ. Έτους 2014-15, στην Α και Β Λυκείου ενός ημιαστικού Σχολείου του Νότιου Συγκροτήματος της Κέρκυρας.Η επιλογή του θέματος έγινε με ψηφοφορία από τους μαθητές. Σκοπός του είναι η ανάπτυξη της Συναισθηματικής Νοημοσύνης και της ικανότητας να αναγνωρίζουν, να κατανοούν και να ελέγχουν τα συναισθήματα τους, καθώς και των άλλων ανθρώπων γύρω τους.Το project περιλαμβάνει τον διαχωρισμό σε επι μέρους ομάδες εργασίας που ασχολούνται με τα εξής θέματα: α.Συνέντευξη σε θέση εργασίας, μέσα απο παιχνίδι εναλλαγής ρόλων υποψηφίου, Αξιολογητή. β.Μελέτη περίπτωσης σε Αλληγορική Ιστορία, από Συνέδριο του Βερολίνου για τον Επαγγελματικό προσανατολισμό. γ. Τροχός Συναισθημάτων. δ. Ζυγαριά Ισορροπίας. ε. Προβολή ταινίας συναισθηματικού περιεχομένου: «Ο κύκλος των χαμένων ποιητών. Στ. Ακουσμα της 4ης συμφωνίας του Μπετόβεν και αποτύπωση σε εικόνες-ζωγραφιές. Τέλος έρευνα με ερωτηματολόγιατου Παν/μιου Κρήτης.Τα πορίσματα της έρευνας παρουσιαστηκαν σε ημερίδα που διοργανώθηκε στο Σχολείο.
Λέξεις κλειδιά: Συναισθηματική Αγωγή, Παιχνίδι ρόλων, τροχός, Ζυγαριά Ισορροπίας.

POSTER