ΕΡΕΥΝΗΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ 2014-15

Περίληψη

Πρόκειται για θέμα project: «Έφηβοι και αλκοόλ», που υλοποιήθηκε στα πλαίσια του μαθήματος projectστα πλαίσια του Σχ. Έτους 2014-15, στην Α Λυκείου ενός ημιαστικού Σχολείου του Νότιου Συγκροτήματος της Κέρκυρας Γυμνάσιο Αργυράδων με Λ.Τ.. Η επιλογή του θέματος έγινε με ψηφοφορία από τους μαθητές. Σκοπός του είναι η ενημέρωση και η πρόληψη της σχολικής κοινότητας να αναγνωρίζουν, να κατανοούν και να ελέγχουν τα αίτια που τους οδηγούν στην χρήση αλκοολούχων ποτών, και τα αποτελέσματα στην ζωή τους. Το projectπεριλαμβάνει τον διαχωρισμό σε επί μέρους ομάδες εργασίας που ασχολούνται με τα εξής θέματα: α. Ομάδα βιβλιογραφικής έρευνας και έρευνας στο διαδίκτυο για την συγκέντρωση πληροφοριών σχετικά με το θέμα. β. Ομάδα έρευνας πεδίου, καταγραφής των αλκοολούχων ποτών που κυκλοφορούν στο εμπόριο. γ. Ομάδα κατασκευής POSTERαφίσας. Τέλος όλες οι ομάδες με τα στοιχεία που συλλέξανε, συνεργάζονται υπό την εποπτεία και τον συντονισμό της εκπαιδευτικού, για την κατασκευή ερωτηματολογίου προσαρμοσμένο στα σχολικά δεδομένα, ώστε να συμπεριλαμβάνει όλες τις ηλικίες από 12 έως 18 ετών. Η στατιστική επεξεργασία των ερωτηματολογίων και η προετοιμασία της παρουσίασης γίνεται στο σχολείο. Τα πορίσματα της έρευνας παρουσιάστηκαν σε ημερίδα που διοργανώθηκε στο Σχολείο.