Εισαγωγή

Στα πλαίσια του μαθήματος ερευνητικές  εργασίες για το σχολικό έτος 2013-2014 οι μαθητές του σχολείου μας ερευνούν:

Η ΤΕΧΝΗ ΣΤΗΝ ΚΡΙΣΗ

• Πως σε περιόδους με οικονομικά και κοινωνικά προβλήματα, η τέχνη είναι ένας άμεσος τρόπος για να μεταδώσει ο δημιουργός μηνύματα στο κοινό. (οικονομικά και πολιτικά μηνύματα, βία, φανατισμό, πατριωτισμό).
  •           Πως η τέχνη προβάλει ιδέες και πολιτισμό και κατά πόσο μπορεί η τέχνη να προβληματίσει, να ξεσηκώσει, να αφυπνίσει.

Η ΤΕΧΝΗ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ

• Τι είναι, πού και πότε εμφανίστηκε η τέχνη στο δρόμο.
  • Γκράφιτι, αρχιτεκτονική, αφηρημένη τέχνη, χορός, μουσική του δρόμου
  •  Ομορφαίνουν η μουτζουρώνουν.
  • Πως μπορούμε να εκφραστούμε αλλά συγχρόνως και να σεβαστούμε την ιστορική κληρονομία (ιστορικά μνημεία) του τόπου μας.
  • Πως η τέχνη προβάλει ιδέες και πολιτισμό.

Η ΒΙΑ ΣΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΤΗΣ ΚΡΙΣΗΣ

• Γιατί σε περιόδους κοινωνικής πίεσης και οικονομικής ανασφάλειας παρατηρείται αύξηση της βίαςΠως η φτώχια και η ανεργία συνδέονται με την πολιτική βία,την ενδοοικογενειακή βία,της βία κατά των γυναικών, τηβία στον αθλητισμό, την ρατσιστική, και τη σχολική βία.
  • Πως μπορούμε να αντιμετωπίσουμε, να αντιδράσουμεκαι να απορρίψουμε την κάθε μορφή βίας.